Śledź nas na:Geneza nauki i jej rozwój

Andragogika wyrosła na terenie pedagogiki, w okresie XIX i XX wieku. Ten przełom to wielkie zmiany w technologii, produkcji. Zaczęły się wyłaniać pierwsze szkoły.

Andragogika narodziła się dzięki podziałowi pedagogiki na kilka innych odrębnych nauk. Andragogika narodziła się więc w wieku XIX jednak jej powszechny wpływ na ludzi, ma miejsce od XX wieku. Geneza nastąpiła poprzez zmiany technologiczne w produkcji.

Na fali tych zmian powstały pierwsze placówki edukacyjne. Przez pierwsze lata funkcjonowania nauka ta była jeszcze pośrednio kojarzona z częścią składową pedagogiki ogólnej oraz filozofii wychowania. Jej zrównoważony rozwój był możliwy dzięki rozwojowi innych nauk takich jak antropologia filozoficzna czy psychologia.

Bardzo ważnym elementem rozwoju tej nauki była też etyka i socjologia kultury i wychowania, dzięki czemu określona myśl pedagogiczna przez lata funkcjonowała niezależnie. Andragogika jako młoda nauka do tej pory się rozwija co jakiś czas, zahaczając o inne nauki i czerpiąc z nich wiedzę. Myśl pedagogiczna czy jak kto woli oświatowa ma tu znaczący wpływ nic więc dziwnego, że cała wiedza jest odpowiednio skorygowana do tego stopnia, że pedagogika dalej ma wpływ na andragogikę.

 Zobacz także